Prof. Massimo Introvigne – zwraca uwagę na szerokie spojrzenie Benedykta XVI na rzeczywistość i na Kościół. Przypomina, że Ojciec Święty podejmował przede wszystkim dwa przesłania: z Fatimy i proroctwa św. Hildegardy z Bingen, Doktora Kościoła. I w kontekście tych dwóch przesłań socjolog postrzega decyzję Ojca Świętego. Jak mówi, przesłanie z Fatimy jest tłem tej decyzji. – W sercu przesłania z Fatimy jest osąd nad historią, a w szczególności nad historią współczesną – zauważa i przypomina fragment przemówienia Benedykta XVI wygłoszonego podczas wizyty w maryjnym sanktuarium: „Tragedie zapowiedziane w Fatimie jeszcze się nie minęły z końcem ideologii komunizmu. Kryzys jeszcze nie został rozwiązany. Z pewnego punktu widzenia jest on dziś tak poważny jak nigdy wcześniej, ponieważ jest to przede wszystkim kryzys wiary, a więc kryzys moralny i społeczny
Bogate dziedzictwo nauczania Ojca Świętego, trafna ocena kondycji współczesnego człowieka to charakterystyczne cechy posługi Benedykta XVI. Nieoczekiwaną rezygnację Ojca Świętego z posługi na Stolicy Pio-trowej prof. Massimo Introvigne, włoski socjolog, szef Obserwatorium Wolności Religijnej CENSUR, określa mianem „apokaliptycznej”.
Jak wskazuje prof. Introvigne, nie chodzi o krążące w mediach informacje o końcu świata czy przepowiednie fałszywych proroków, odległe od wymiaru katolickiego. – Przymiotnik „apokaliptyczne” odnosi się do ekstremalnie trudnych czasów dla Kościoła i dla społeczeństwa, do szczególnie nasilonego procesu dechrystianizacji, jakiego jesteśmy świadkami – powiedział socjolog.
Massimo Introvigne zwraca uwagę na szerokie spojrzenie Benedykta XVI na rzeczywistość i na Kościół. Przypomina, że Ojciec Święty podejmował przede wszystkim dwa przesłania: z Fatimy i proroctwa św. Hildegardy z Bingen, Doktora Kościoła. I w kontekście tych dwóch przesłań socjolog postrzega decyzję Ojca Świętego. Jak mówi, przesłanie z Fatimy jest tłem tej decyzji. – W sercu przesłania z Fatimy jest osąd nad historią, a w szczególności nad historią współczesną – zauważa i przypomina fragment przemówienia Benedykta XVI wygłoszonego podczas wizyty w maryjnym sanktuarium: „Tragedie zapowiedziane w Fatimie jeszcze się nie minęły z końcem ideologii komunizmu. Kryzys jeszcze nie został rozwiązany. Z pewnego punktu widzenia jest on dziś tak poważny jak nigdy wcześniej, ponieważ jest to przede wszystkim kryzys wiary, a więc kryzys moralny i społeczny”.
Introvigne zwraca też uwagę na trzecią część tajemnicy fatimskiej, „strzałów z broni”, rozpatrywaną nie tylko w kontekście konkretnego ataku na Ojca Świętego Jana Pawła II, o którym już w 2000 roku mówił przyszły Papież Benedykt XVI, ale w szerszej perspektywie – ataków na Kościół z zewnątrz, jak i z jego wnętrza, o których mówił Benedykt XVI w 2010 roku. Włoski socjolog przytacza również fragment wizji św. Hildegardy z Bingen z 1170 roku, kiedy święta dotknięta była chorobą, ale jednocześnie w pełni świadomości widziała piękną kobietę w jaśniejących, jednak pokrytych kurzem szatach – które symbolizowały grzechy ludzi, także grzechy księży.
Profesor Introvigne wymienia bardzo ważne wydarzenia w pontyfikacie Ojca Świętego Benedykta XVI, m.in. przemówienie w Ratyzbonie z 12 września 2006 roku i encyklikę „Spe salvi”, w której Benedykt XVI precyzyjnie przedstawił, jak naprawdę doszliśmy do głębi procesu, który stopniowo oddalił nas od syntezy wiary i rozumu, z takim trudem budowanej przez chrześcijańską Europę w ciągu wielu wieków przez modlitwę, naukę i pracę. Pośród nich wymienia cztery zagrożenia: filozofię Marcina Lutra, który wraz z racjonalizmem odrodzenia wyrzucił rozum, podejmując drogę niebezpiecznego fideizmu, rozpoczynając destrukcję średniowiecznego chrześcijaństwa. Później – iluminizm i wreszcie ideologie XIX wieku, przemieniające się w „krwawe machiny tyranii i opresji”. Jako czwarty punkt wśród czynników decydujących o przemianach wymienił współczesny nihilizm, charakteryzowany przez agresywny relatywizm, który staje się dyktaturą i atakuje sanktuaria życia i rodziny. Włoski socjolog, przypominając bogate nauczanie Ojca Świętego, wymienił również encyklikę „Caritas in veritate”, w której Papież wskazuje na przeobrażanie się polityki w dyktaturę relatywizmu. – Kwestia społeczna staje się dziś radykalnie kwestią antropologiczną – przypomina kluczowe słowa Ojca Świętego.
Profesor Introvigne przypomina, że w nauczaniu Benedykta XVI istotna była kwestia wolności religijnej, o jej znaczeniu mówił w licznych przemówieniach do wiernych, do swoich najbliższych współpracowników, do korpusu dyplomatycznego, w przesłaniach i orędziach. Ojciec Święty przestrzegał przed negacją wolności religijnej w Europie i na Zachodzie. – W przemówieniu do Kurii Rzymskiej 21 grudnia 2012 roku Papież wskazał, że terminalną fazą choroby naszej cywilizacji jest ideologia gender, która zakłada, że nie mamy natury mężczyzny i kobiety, ale możemy po prostu ją wybrać – wskazał Introvigne.
za: Nasz Dziennik
Filed under: Aktualności Tagged: Fatima, ideologia gender, Massimo Introvigne, Ojciec Święty Benedykt XVI
