Proboszcz Marcin Dąbkowicz z kaplicy na Wiktorówkach poparł usunięcie krzyża z Rysów. Stwierdził, że i tak nie był on poświęcony. Publikujemy zdjęcie wykonane podczas montażu krzyża, dowodzące, że jest zupełnie inaczej.
Dominikanin o. Marcin Dąbkowicz z parafii na Wiktorówkach koło Rusinowej Polany uważa, że niepoświęcony krzyż nie może być obiektem kultu religijnego. – Mając na względzie szacunek do symbolu krzyża, który jest przestrzenią odnoszącą się do naszego zbawienia, nie możemy zgodzić się na samowolne umieszczenie tego znaku w dowolnym miejscu, a tym samym narażać go na zbezczeszczenie – powiedział proboszcz, komentując decyzję dyrektora Tatrzańskiego Parku Narodowego Pawła Skawińskiego o usunięciu krzyża z Rysów.
„Gazeta Polska Codziennie” dotarła do osób, które zamontowały krzyż, oraz księdza, który go poświęcił. Z powodu obaw o utratę pracy osoby te chcą pozostać anonimowe. Dlatego na zdjęciu, które publikujemy, twarz księdza święcącego krzyż jest niewidoczna. – Jako duszpasterz słucham głosu swoich wiernych, dlatego poświęcę każdy krzyż i w każdym miejscu, w którym zechcą go postawić – powiedział nam ksiądz.
Dyrekcja TPN twierdzi, że krzyż został ustawiony na Rysach nielegalnie. Jednak osoby, które go umieściły na najwyższym polskim szczycie, przypominają, że po raz pierwszy krzyż stanął na Rysach przed wojną. – Chcemy go przywrócić, aby błogosławił Polsce i wszystkim, którzy wychodzą w góry. Poświęcamy go też pamięci ratowników tatrzańskich, którzy zginęli, niosąc pomoc potrzebującym – mówią.
Od Adminów
Krzyż na Rysach był poświęcony – przenieść!
Krzyż na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie (też poświęcony) – przenieść!
Ikonę Królowej Polski zwaną dziś szumnie “bohomazem” z Jasnej Góry – zniszczyć!
Sutanny – zlikwidować!
Religię ze szkół – wypędzić!
Nałożyć jarmułki, zapalić świecę chanukową, pójść na wystawę “Amen” (a tam koń z wbitą tabliczką “INRI”) i życzyć wszystkim, aby żyło się lepiej i abyśmy trzymali się razem. …
Bł. Jan Paweł II – Nie wstydźcie się krzyża
Z homilii Jana Pawła II wygłoszonej w Zakopanem 6 czerwca 1997 r.
Brońcie krzyża, nie pozwólcie, aby imię Boże było obrażane w waszych sercach, w życiu rodzinnym czy społecznym. Dziękujmy Bożej Opatrzności za to, że krzyż powrócił do szkół, urzędów publicznych i szpitali. Niech on tam pozostanie! Niech przypomina o naszej chrześcijańskiej godności i narodowej tożsamości, o tym, kim jesteśmy i dokąd zmierzamy, i gdzie są nasze korzenie. Niech przypomina nam o miłości Boga do człowieka (…).
Filed under: Wydarzenia Tagged: bł. Jan Paweł II, krzyż święty, obrona Krzyża
